Motywacja do zdalnego nauczania- informacja dla rodziców
Rodzicu, aby Twoje dziecko efektywniej i szybciej mogło uczyć się online możesz mu w tym pomóc
Aby mu to ułatwić pamiętaj, że:
- Jest to zarówno dla Ciebie, jak i dla niego nowe doświadczenie, wymagające spokoju i dobrej organizacji.
- Nawet jeśli dotąd Twoje dziecko nie miało trudności w przyswajaniu wiedzy teraz wymaga Twojej szczególnej uwagi i ukierunkowania.
- Aby Twoja pomoc i poświęcony czas przyniosły efekty jedną z najważniejszych rzeczy jest dobra dotychczasowa relacja między Wami – dobrze jest, aby pomocą w nauce dziecku zajmował się rodzic, który potrafi z nim nawiązać pozytywny kontakt, ma dużo cierpliwości.
- Wasze współdziałanie wymaga pozytywnego nastawienia oraz wyciszenia trudnych emocji – jeśli któreś z Was jest zdenerwowane, rozdrażnione albo złe – warto o tym porozmawiać i poszukać sposobów na „wyrzucenie z siebie” tych emocji.
- Ważne, aby spróbować na początku wzbudzić w dziecku ciekawość, wewnętrzną motywację. Można spróbować zrobić to przez wspólną rozmowę z dzieckiem na temat: Po co tego się uczę? Do czego to mi się przyda?
- Zadbajcie o jak najlepsze warunki do nauki – ciche spokojne miejsce, pozbawione hałasu, z odpowiednim oświetleniem i sprzętem niezbędnym do nauki zdalnej. Jeśli takiego sprzętu nie masz skontaktuj się z nauczycielem dziecka aby wspólnie znaleźć pomysł na rozwiązanie tego problemu.
- Ustal z dzieckiem plan dnia uwzględniający czas na naukę i zabawę. Warto, aby w tym planie znalazł się czas na aktywność ruchową (jeśli to możliwe- świeżym powietrzu).
- Jeśli dziecko ma problem z organizacją czasu wolnego (często się „nudzi”) pomocną rzeczą może być wspólne przygotowanie wcześniej karteczek z pomysłami na zabawy i losowanie ich z chwilach „nudy”.
- Ustalając plan odnośnie nauki warto wskazać dziecku, aby zaczęło od materiału dla niego trudniejszego, tak aby pod koniec nauki łatwiej było mu się skoncentrować.
- Podczas zdalnego nauczania i korzystania z urządzeń ekranowych (telefon, laptop itp.) należy uczyć dziecko aby w danej chwili korzystało jedynie z niezbędnych komunikatorów, a powiadomienia z innych wyłączyło.
- Zachęcaj dziecko do przyswajania i utrwalania wiedzy wykorzystując różnorodne metody, angażujące różne zmysły poprzez robienie kolorowych notatek, rysowanie rysunków, uczenie się tekstu na pamięć w takt ulubionej piosenki, robienie różnych eksperymentów itp.
- Doceniaj dziecko i siebie za wysiłek i energię włożoną w tą pracę. Nawet jeśli efekt nie jest według Was na „piątkę” lub „szóstkę” zróbcie sobie jakąś przyjemność, uznajcie ,że zasłużyliście na nagrodę
POWODZENIA!
Opracowała : psycholog Anna Netkowska
https://www.pppkwidzyn.pl/?p=4469https://www.pppkwidzyn.pl/wp-content/uploads/2020/03/house-364177_1280-1024x723.jpghttps://www.pppkwidzyn.pl/wp-content/uploads/2020/03/house-364177_1280-150x150.jpgWiadomościRodzicu, aby Twoje dziecko efektywniej i szybciej mogło uczyć się online możesz mu w tym pomóc Aby mu to ułatwić pamiętaj, że: Jest to zarówno dla Ciebie, jak i dla niego nowe doświadczenie, wymagające spokoju i dobrej organizacji. Nawet jeśli dotąd Twoje dziecko nie miało trudności w przyswajaniu...admin mat77@poczta.fmAdministratorWitryna Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kwidzynie

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.