prowadząca zajęcia Janina Dutko (Mediator Metody Instrumental Enrichment, poziom I)

Początek…

Po co my tu przychodzimy? Co tu możemy zyskać?

Rozmawiamy z uczestnikami zajęć o konstrukcji mózgu, o procesie myślowym , aby zwiększyć świadomość, że jest coś takiego jak proces myślowy, jak przebiega, że każdy musi to robić
i to jest frajda.

IE to metoda usprawniająca myślenie, ułatwiająca rozwiązywanie problemów, aktywizująca poznawczo. Uczenie się zmienia strukturę mózgu, a za tym również jego funkcjonowanie:

więcej doświadczeń = więcej dendrytów = więcej połączeń = większa zdolność uczenia się.

Staramy się, aby nasze neurony „rosły w siłę” i miały ze sobą więcej powiązań. Naszym celem jest opanowanie i uwewnętrznienie zasad charakteryzujących inteligentne działanie – zdobywanie potrzebnych informacji, wykorzystywanie (przetwarzanie) informacji, zaprezentowanie swojej wiedzy.

Środek…

Pracujemy na zajęciach wykorzystując karty pracy z 4 Instrumentów: „Organizacja Kropek”, „Orientacja w Przestrzeni”, „Porównywanie” i „Analiza Percepcyjna”. Jest to oczywiście tylko punkt wyjścia naszej pracy. Planujemy, co zamierzamy osiągnąć, planujemy strategie, wybieramy zasadę, która będzie kierowała naszym działaniem, opracowujemy metody sprawdzania własnej pracy, aby być pewnym osiągnięcia celu. Reguły myślenia, które ćwiczymy w zadaniach, mają być przenoszone na różne sytuacje szkolne i te z życia codziennego.

Pamiętamy, że: „Mądry człowiek uczy się każdego dnia. Głupi wie już wszystko”.

Nie boimy się popełniać błędów ponieważ: „Dostrzegać swoje błędy – to inteligencja. Przyznawać się do nich – to pokora. Więcej ich nie popełniać – to mądrość”. Na zajęciach cieszymy się z każdego błędu – bo na nich najwięcej potrafimy się nauczyć.

 

Dzielimy się też swoimi zainteresowaniami. Czasami na zajęciach prezentujemy nasze pasje. Towarzyszył nam ostatnio samiec modliszki – Maurycy, podopieczny Kacpra. Przy tej okazji poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat tego gatunku.

Udzielamy się też w poradni podczas przygotowywania ozdób choinkowych. Ostatnia choinka przyozdobiona została między innymi papierową modliszką wykonaną oczywiście przez Kacpra.

 

 

adminWiadomościprowadząca zajęcia Janina Dutko (Mediator Metody Instrumental Enrichment, poziom I) Początek… Po co my tu przychodzimy? Co tu możemy zyskać? Rozmawiamy z uczestnikami zajęć o konstrukcji mózgu, o procesie myślowym , aby zwiększyć świadomość, że jest coś takiego jak proces myślowy, jak przebiega, że każdy musi to robić i to jest frajda. IE to...Witryna Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kwidzynie